Meerut, Uttar Pradesh
GST No. 09AALFT0908R1ZG
Approx. Rs 1,050 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Diverter Type | Concealed |
| Material | Body (Brass) |
| Finish | Chrome |
| Grade | IS319-I |
| Diverter Wall Thickness | 2.5mm |
| Thread Sizes Inlet / Outlet | 1/2" BSP Both |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| Make Of Cartridge | Sedal/ Kerox/ Marua /Hairui or as per requirement |
| Size Of Cartridge | 40 mm Flat |
| O Ring Types | Synthetic |
| LPM | 25LPM |
| Working Pressure | 16 Bar |
| Hot Water Inlet Temp Range | 60 Deg C - 80 Deg C |
Approx. Rs 1,050 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Brand | Tirupati |
| Material | Body (Brass) |
| Finish / Color | Chrome Plated |
| Grade | IS319-I |
| Diverter Wall Thickness | 2.5mm |
| Thread Sizes Inlet / Outlet | 1/2" BSP Both |
| Finish | Chrome |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| Make Of Cartridge | Sedal / Kerox / Marua / Hairui or as per requirement |
| Size Of Cartridge | 40 mm Flat |
| O Ring Types | Synthetic |
| LPM | 22LPM |
| Working Pressure Range | 0.5 To 5 Bar |
| Test Pressure | 16 Bar |
| Hot Water Inlet Temp Range | 60 Deg C - 80 Deg C |
Explore More Products
© Tirupati Forgings. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited