Meerut, Uttar Pradesh
GST No. 09AALFT0908R1ZG
Approx. Rs 225 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Consealed Basin Mixer Plate |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Chrome |
| Size | 120mmX180mm |
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.8mm |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material Grade | Brass Sheet |
| Product Type | Plate |
| Flange Type | Plate |
| Material | Brass |
| Size | 6 inch |
| Finish | Chrome |
| Grade | 63/37 |
| Thickness | 0.8mm |
| Diameter | 165mm |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
Approx. Rs 750 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material Grade | Brass Plate |
| Flange Type | Plate |
| Material | Brass |
| Size | 5 inch * 7 inch |
| Weight | 435gm |
| Finish | Chrome |
| Grade | 63/37 |
| Thickness | 2 mm |
| Dimension | 180mmx140mm LxW |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material Grade | Brass Sheet |
| Flange Type | Plate |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6 inch Round |
| Finish | Chrome |
| Diameter | 160mm |
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.8mm |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.32-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
Approx. Rs 225 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.8mm |
| Finish | Chrome |
| Shape | Oval |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
| Size | 40mm |
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Flange Type | Plate |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 7 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Chrome |
| Brand | Tirupati |
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.8mm |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
| Diameter | 175mm |
Approx. Rs 600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Stainless Steel |
| Ouside Diameter of Flange | 160mm Diameter |
| Finishing | Chrome |
| Thickness | 2mm |
| Shape | Round |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
Approx. Rs 270 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Diverter Type | 2 Inlet 2 Outlet |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Finish | Chrome |
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
| Dimension | 5x7 inch LxW |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Diverter Type | 4 Way Divertor |
| Material | Brass Sheet |
| Type | Companion Flanges |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 675gm |
| Finish | Chrome |
| Grade | 63/37 |
| Thickness | 2 mm |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| O Ring Types | Synthetic |
Explore More Products
© Tirupati Forgings. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited