Meerut, Uttar Pradesh
GST No. 09AALFT0908R1ZG
Approx. Rs 1,520 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Diverter Type | Concealed |
| Material | Body (Brass) |
| Finish | Chrome |
| Make Of Cartridge | Hairui / Sedal / Kerox |
| Size Of Cartridge | 45mm |
| Tripton Type | Push Auto Lock At 0.7 Kg Pressure |
| Hot Water Inlet Temp Range | 60 Deg C - 80 Deg C |
| Test Pressure | 16 Bar |
| O Ring Types | Synthetic |
| Working Pressure Range | 0.5 To 5 Bar |
| LPM | 35LPM |
| Diverter Wall Thickness | 2.5mm |
| Thread Sizes Inlet /Outlet | 1/2" BSP |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
Approx. Rs 1,600 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Cartridge Type | Mixer Cartridge |
| Brand | Tirupati |
| Cartridge Size | 40 mm |
| Operation | Single Lever |
| Material | Body (Brass) |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| Test Pressure | 16 Bar |
| Working Pressure Range | 0.5 To 5 Bar |
| Hot Water Inlet Temp Range | 60 Deg C - 80 Deg C |
| Grade | IS319-I |
| Finish | Chrome |
| Make Of Cartridge | Sedal/ Kerox/ Marua/Hairui or as per requirment |
| Diverter Wall Thickness | 2.5mm |
| Tripton Type | Disk Type Tik Tik |
| LPM | 30 LPM |
| O Ring Types | Synthetic |
| Size Of Cartridge | 40mm H.F. Cartridge |
| Thread Sizes Inlet /Outlet | 1/2" BSP Both |
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Diverter Type | Concealed |
| Brand | Tirupati |
| Material | Body (Brass) |
| Finish | Chrome |
| Grade | IS319-I |
| Diverter Wall Thickness | 2.5mm |
| Thread Sizes Inlet /Outlet | 1/2" BSP Both |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| Make Of Cartridge | Sedal/ Kerox/ Marua/Hairui or as per requirment |
| Size Of Cartridge | 46mm Flat |
| Tripton Type | 3/4"Disk |
| O Ring Types | Synthetic |
| Working Pressure Range | 0.5 To 5 Bar |
| LPM | 32 LPM |
| Test Pressure | 16 Bar |
| Hot Water Inlet Temp Range | 60 Deg C - 80 Deg C |
Explore More Products
© Tirupati Forgings. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited