Meerut, Uttar Pradesh
GST No. 09AALFT0908R1ZG
Approx. Rs 900 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Material | Brass |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Test Pressure | 16 Bar |
| LPM | 32LMP |
| Make Of Cartridge | Sedal / Kerox / Marua / Chinese or as per requirement |
| Hot Water Inlet Temp Range | 60 Deg C - 80 Deg C |
| Finish | Chrome |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR And Chrome 0.2-0.3 MCR |
| Diverter Wall Thickness | 2.5mm |
| Size Of Cartridge | 46mm Flat |
| Working Pressure Range | 0.5 To 5 Bar |
| Thread Sizes Inlet / Outlet | 1/2"BSP Both |
| O Ring Types | Synthetic |
| Grade | IS319-I |
Approx. Rs 785 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Grade | IS319-I |
| Diverter Wall Thickness | 2.5mm |
| Test Pressure | 16 Bar |
| Thread Sizes Inlet / Outlet | 1/2" BSP Both |
| Working Pressure Range | 0.5 To 5 Bar |
| Make Of Cartridge | Sedal/ Kerox / Marua / Hairui or as per requirement |
| Size Of Cartridge | 45 mm Flat |
| Hot Water Inlet Temp Range | 60 Deg C - 80 Deg C |
| LPM | 32LPM |
| Electroplating Details Range | Nickel 8-10 MCR, Chrome 0.2-0.3 MCR |
| Finish | Chrome |
| O Ring Types | Synthetic |
Explore More Products
© Tirupati Forgings. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited